A tengerimalac

Leírás helyett a GEMON.RO oldalt ajánlom, ahol minden lényeges információ megtalálható a röfikről.
Itt csak két dologra térnék ki:


Mivel etessük a tengerimalacot?

A malackák étrendjének meghatározásánál általában két vélemény ütközik, az egyik a biztonságot helyezi előtérbe, a másik pedig a változatosságra törekszik. Tenyészetünkben mindenképp az első - a biztonság elvét vallva alakítjuk étrendjüket.
De nézzük is először, milyen jellegű táplálékra is van szüksége egy malackának. Egészséges emésztéséhez, bélrendszere megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen a rostok bevitele, amelyet a széna tökéletesen biztosít számukra. Mivel a C-vitamint az emberhez hasonlóan ők sem képesek előállítani, így ezt is kívülről, táplálékkal kell pótolni. Számos zöldség-gyümölcs valamint vegetációs időszakban a fű is tartalmazza ezt a vitamint, azonban ezekből sem képesek a megfelelő mennyiséget felvenni, így a pótlás nélkülözhetetlen. Használhatunk ehhez humán C-vitaminpótló cseppet (pl. Cebion, adagolása napi 1-2 csepp malaconként), de lényegesen egyszerűbb - főleg egy kisebb kondányi egyed esetén - ha C-vitamint tartalmazó pellettált tengerimalac-táppal egészítjük ki étrendjüket. A táppal ráadásul egyéb szükséges vitamin- és ásványianyag-szükségletüket is kielégíthetjük.
Fontos tudni, hogy a malacok nem magevők, a magokkal felesleges energiát viszünk a szervezetükbe, ami elhízáshoz vezet.

Nézzük tehát, tenyészetünkben mivel folyik az etetés:
- széna (vegetációs időszakban lehet fű is, imádják),
- pellettált tengerimalac táp (mi a Süni-féle tápot alkalmazzuk, melyről részletesebben itt található infó, de léteznek más, szinte minden kereskedésben kapható tápok, pl. Prestige márkanév alatt),
- zöldség-gyümölcs (mi az almát preferáljuk, mivel ez könnyen elérhető és szinte garantáltan vegyszermentes),
- zab (nem mindennap és nem is túl sokat, a magok közül az egyetlen, ami megfelelő, magas rost- és alacsony energiatartalma miatt, túlzott adagolása kerülendő),
- víz (nagyon fontos, mindig kell hogy legyen előttük).

Ha a fentiek szerint etetünk, kedvenceink rendesen megnőnek, étrendi problémáik nem lesznek, elhízás esete nem áll fenn, ezáltal tovább élhetnek.

A tengerimalacok rendkívül érzékenyek a különféle permetszerek és műtrágyák maradványaira, még akkor is, ha emberre már rég nem veszélyes nyomokban találhatóak is meg az élelmiszerekben. Gondoljunk bele, egy malac 1-1,5 kg súlyú, az embernél tünetet kiváltó dózis töredéke is elég! Ha mégis ragaszkodunk ahhoz, hogy más zöldséget-gyümölcsöt is adjunk malacainknak, mindenképp figyeljünk arra, hogy gyakran vegyszeresek lehetnek, s akár egy mérgező adag végzetes lehet! Csak és kizárólag megbízható helyről származó termékeket adjunk nekik, az, hogy eddig is ezeket ették gond nélkül, sajnos nem garancia semmire. Egyszer kell kifogni nem megfelelő zöldséget, utána nem sokat tehetünk értük.
Viszonylag biztonságosan adható még a körte, citrusfélék (narancs, mandarin, stb.), kivi, görögdinnye és a sütőtök is.
Nagyon imádják a paprikát, paradicsomot, uborkát is, de ezekkel etetni nagyon kockázatos, különösen télen, amikor kizárólag primőrként lehet hozzájuk jutni.
Salátát semmiképp ne adjunk, mivel ez a növény kiválóan tartalékolja a mérgeket.
Akad jópár zöldség-gyümölcs, amely nem(csak) az esetleges mérgek miatt nem adható, hanem egyéb okok miatt (is). Ilyenek pl. a karfiol, kelkáposzta, fejeskáposzta, brokkoli, melyek puffadást okoznak; a répa, mely különösen zsenge korban magas nitráttartalommal bír, mely aztán a szervezetben nitritté alakulva okozhat problémákat; a burgonya a magas keményítőtartalom miatt, és sajnos még sorolhatnám a sort.
Szép dolog a változatosság, de nem szabad a malackák életével játszani! Inkább legyen étrendjük viszonylag egysíkú (ami mellesleg számukra tökéletesen megfelel, hiányérzettel nem jár), mintsem kitegyük őket a mérgezés kockázatának.


Miért előnyös nem fajtatiszta malacot tartani?

Lassacskán hazánkban is teret nyernek a különféle tenyészetek fajtatiszta egyedei. Mostanra számos fajta létezik, az újabbak keletkezése pedig folyamatban van.
Vessük hát össze, milyen előnyökkel, hátrányokkal jár a fajtához tartozás illetve a keveréklét.

Siklósi István, tenyésztő szavait idézve:

"Akik csak egy kedvencet szeretnének… Miért is szeretnének tengerimalacot? A kedvessége miatt? A külleme miatt? Praktikus mérete és egyéb tulajdonságai miatt? Vagy valami más csodás jellemvonása miatt?
Mit gondolnak, miért jellemzők mindezek a tengerimalacokra? Egyszerű! A gondos, szelektív, tervezett tenyésztés miatt, amivel megpróbáljuk mindig a legjobbat létrehozni, hogy minden <<csak egy kedvenc>>, ami kikerül tőlünk, felmutassa azokat a jellemzőket, melyektől egy tengerimalac tengerimalac, legyen az rövid- vagy hosszúszőrű, rex vagy sheltie. Egy lelkiismeretes tenyésztőnek ugyanannyi időbe, energiába és pénzbe kerül egy <<csak kedvenc>> felnevelése, mint egy egészen kiváló küllemű kiállítási malacé. Azonkívül ezek az állatok mind egy alomból, egy vonalból születnek, és akár ugyanazok is lehetnek!"

Nos, ez a "legjobb" tengerimalac sokszor elég furcsán sikerül. Bizonyos változatok (pl. dalmata) örökletes betegségeket hordoznak, mások a természetes védelmet képező szőr nélkül kénytelenek élni, sajnos nem is túl sokáig, köszönhetően a csupaszságuk ellensúlyozására felgyorsult anyagcseréjüknek.

Nézzük meg, ezzel szemben mi a jellemző egy ún. "kedvenc" malackára, azon kívül, hogy - a már említett tenyésztő szavait használva - "minden szempontból már eleve a második helyről indul."

Második hely ide vagy oda, a fajtához nem tartozó malackák 1-2 évvel tovább élnek (6-7 év, szemben a fajtatiszták átlag 4-5 évével). Egészséges genotípusuknak köszönhetően ellenállóbbak a betegségekkel szemben, utódaik között sokkal ritkábban fordulnak elő életképtelen, beteg egyedek.

Ami pedig a kedvességet illeti, ez elsősorban tartás, foglalkozás kérdése. A néhány tíz dekával alacsonyabb testsúly pedig semmivel nem kevésbé praktikus.
Ha a küllemet nézzük, ez valóban ízlés dolga, de véleményem szerint a "kedvenc" malacok semmivel nem csúnyábbak, mint fajtatiszta társaik, sőt!

Az pedig, hogy a picik milyenek lesznek, fajtához nem tartozó malacoknál sosem kiszámítható, de mint a mondás tartja: a változatosság gyönyörködtet!

A megbízható helyről való beszerzés természetesen így is indokolt, hiszen a megfelelően tartott szülőkre, az élősködőktől mentes, egészséges egyedekre csak így kaphatunk garanciát.